Dovoz těchto potkánků byl náročný jak po organizační stránce, tak i po stránce finanční. Co bylo v květnu pouze snem, se stalo o půl roku později skutečností.

TOTO JE PŘEKLAD ČÁSTI TEXTU NAPSANÉHO DEBBI NEEDHAM, CHOVATELKY, KTERÁ JAKO PRVNÍ OBJEVILA MUTACI HARLEY.
www.skyclyde.com

CHTĚLA BYCH TÍMTO JEŠTĚ JEDNOU MOC PODĚKOVAT DEBBI ZA VŠECHNO, CO PRO MĚ UDĚLALA.

PŘÍBĚH PRVNÍHO HARLEYHO

Harley jsme objevili v září roku 2002. Zrovna jsme procházeli místním obchodem se zvířátky. Minula jsem jedno akvárium, když mě praštilo do očí cosi, co vypadalo tak trochu jako dlouhosrstý křeček. Musela jsem se vrátit a znovu se podívat, abych zjistila, že to nebyl dlouhosrstý křeček, ale potkan! Vzala jsem Harley do svého zverimexu, aby prošla karanténou. Mohly jí být tak 2 měsíce. 13. září jsem se zrovna vracela z oběda, když mi můj zaměstnanec sdělil, že na mě čeká překvapení. To překvapení byla Harley, obklopená pěti oplácanými miminky. Mrňousci měli červené oči, byli velmi světlí, stejně jako maminka, a měli siamské/himalájské znaky. Otcem byl určitě některý z bratrů Harley.

Harley má velmi zvláštní srst. Srst není kudrnatá nebo zvlněná, jako u rexů či velveteenů, ale spíše rovná a odstávající.

O TŘI TÝDNY POZDĚJI
Čtyři mláďata mají velmi hustou plyšovou srst, jako velveteen. Ta se zdá delší než u mláďat modrých velveteenů, kteří se u nás narodili ve stejné době. V porovnání s nimi mají potomci Harley také mnohem méně vlnité vousky.

Jedno mládě má standardní srst. Podsada je delší, působí jako delší verze osrstění satin. Tato mláďátka jsou velká a miloučká, většina z nich je dumbo.

BŘEZEN 2003
Mláďátka jsou dospělá. Čtyři z nich zdědila krásnou velveteen srst, ale ani jedno nemá odstávající dlouhou srst jako matka Harley.

Takže, mohlo by její srst mít na svědomí nějaké jedinečné recesivně homozygotní uspořádání genů pro osrstění, které tato mláďátka nezdědila?

Víme, že znak velveteen je způsoben dominantní formou genu, který zapříčiní, že srst má zvlněný nebo kudrnatý vzhled, a vytváří mírně zahnuté vousky v heterozygotní formě. Také víme, že satin má rovnější lesklou srst v případě, že potkan je homozygotní pro saténový gen.

V souvislosti s tímto mě napadlo několik hypotéz, proč osrstění harley tolik odstává. Je důvodem homozygotní projev saténového genu ve spojení s jedinečnou formou velveteen genu?

Abych vyzkoušela první možnost, připustila jsem dceru Harley, OFR Harley Jr, s potkanem saténové srsti, Black Jackem II. Harley Jr disponuje dominantní formou velveteen genu po své matce a pokud by byla Harley homozygotní saténová varieta, zdědila by jeden z těchto genů po matce. Takže pokud by byla připuštěna se saténovým potkanem, někteří z potomků by byli saténoví a velveteenoví homozygoti. Pokud by byl můj odhad správný, některá z těchto mláďat by vypadala jako Harley.

Mezi mláďaty, která se narodila, nebylo žádné, jehož velveteen srst by byla něčím neobvyklá v porovnání s klasickým velveteenem a vypadala jako harley srst.

Zbylá velveteenská mláďata by měla být saténová a některá standardně osrstěná, ale v tomto okamžiku jako saténová nevypadají, jelikož jejich osrstění je příliš jemné. Srst se jeví delší, než je u potkanů tohoto věku běžné. Takže počkáme, až potkánci dospějí a projdou všemi změnami v osrstění.

Doposud se nám nenarodilo jediné mládě, které by bylo stejného osrstění jako Harley, první dlouhosrstý potkan. Mláďata se rozprchla do 3 chovných stanic na severozápadě USA.

ČERVEN 2003
Tak se nám to konečně podařilo! 1. května 2003 se naší Harley narodila další mláďata, mezi nimi dumbo sameček a samička siamští/himalájští, kteří vypadají stejně jako Harley. Tato 2 mláďata se narodila ze spojení Harley a jejího syna, OFR Curlyho. Nyní věřím, že tento znak zahrnuje homozygotní spojení doposud neidentifikovaného genu a zároveň gen velveteen, který vytváří dispozice pro gen harley. Mám neuvěřitelnou radost.

ZNAK LZE PŘENÁŠET
Harley už není jediným potkanem tohoto typu. V květnu 2003 se narodila 2 mláďata vypadající stejně jako Harley, obě dumbo. Pokusila jsem se tento znak získat zkřížením harley linie se saténovými a standardními potkany. Harley mláďata se nenarodila do té doby, dokud jsem nezkřížila Harley s jejím synem. Z mého pozorování vyplývá, že se tu vyskytuje homozygotní forma nějakého recesivního neidentifikovaného genu, potřebného pro projev tohoto znaku.

CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY OSRSTĚNÍ HARLEY
Srst se jeví delší. Věřím, že je to díky nadměrnému množství podsady, která je pravděpodobně delší než obvykle, srst je plyšová a načechraná. Její struktura je stejná jako u dlouhosrstých křečků, perských koček a angorských králíků, je jemná a nadýchaná. Vousky jsou mírně zvlněné, takto vždy rozeznám harley mláďata od mláďátek velveteenů. Srst harley se projevuje u recesivně homozygotní formy genu a přenašeči genu mají standardní srst.

VARIETY
Nedlouhosrstá mláďata pocházející z harley linie stojí také za zmínku. Velveteeni mají delší plyšovou zvlněnou srst. Na koncích téměř odstává. Je jemná, ale nemá stejnou strukturu jako varianta harley, velveteen srst je na omak více podobná standardnímu osrstění. Standardní a saténoví potkani mají delší podsadu. Na rozdíl od harley variety tato srst v dospělosti vypadá téměř standardně, u saténových potkanů je lesklejší.

A CO DÁL?
Mláďátka se mají k světu a mají neobyčejně dobré povahové vlastnosti. V této fázi se zaměřujeme na sledování dobrého zdravotního stavu v této nové linii.

LEDEN 2004
Harley potkani exportováni do státu Navada, USA

DUBEN 2004
7. dubna se narodilo první harley dwarf (trpasličí) mládě

ŘÍJEN 2004
Potkani variety harley - OFR Teacup a její mláďata - se zúčastnili výstavy RatsPacNW v USA

Harley, první dlouhosrstý potkan tohoto druhu, zemřela ve věku 2,2 let. V naší chovné stanici se potkani dožívají v průměru 2 let, v harley linii se nevyskytl žádný nádor či rakovina

LISTOPAD 2004
Výstavy Ratapalooza III. (USA) se zúčastnil první dwarf (trpasličí) harley potkan. Pro budoucí chov jsme získali 2 mláďata nesoucí harley gen v aguti barvě z chovné stanice Spartickles Rattery ze státu Oregon, USA

PROSINEC 2004
Jsme natolik zaneprázdněni zájmem o harley varietu, že jsme doposud neměli možnost soustředit se na odchov jiných barevných variant. Harley mláďata jsou již ve státech Kalifornie, Pensylvánie, Washington a Oregon, USA. Na přelomu listopadu a prosince 2004 byli harley potkani poprvé exportováni mimo USA, a to do České republiky v Evropě (pozn. do LMG Rattery).

Na závěr bych ještě chtěla říci, že harley matky se jeví jako neuvěřitelně přátelské a velmi dobře se starají o své potomky. Mívají 5 – 10 mláďat v jednom vrhu, úmrtnost mláďat je velmi nízká.